Bezpieczeństwo cyfrowe dzieci. Jak trzymać rękę na pulsie? 

data: 7 listopada, 2023
czas czytania: 2 min
autor: Dominik Samociuk

Współcześnie smartfony są niemal nieodłączną częścią życia naszych dzieci (i naszego również). Trudno oceniać same urządzenia pozytywnie lub negatywnie. Musimy jednak pamiętać, że telefony mogą być zarówno użyteczne i edukacyjne, ale również towarzyszy im sporo ryzyk, takich jak łatwość trafienia na nieodpowiednie treści i aplikacje.

Co zatem zrobić, by możliwie najlepiej chronić nasze dzieci? Jak zadbać o ich bezpieczeństwo przy zachowaniu zdrowego rozsądku? 

Jakie możliwości znajdziemy w smartfonach z Androidem?  

Zacznijmy od jednych z najpopularniejszych telefonów z systemem operacyjnym spod znaku zielonego ludzika. Mają one w ustawieniach sporo opcji związanych z bezpieczeństwem, które pozwalają na kontrolowanie treści dostępnych na telefonie dziecka. Co warto zrobić? 

1. Ustawić profil rodzicielski. Umożliwia on kontrolę nad aplikacjami i treściami dostępnymi na urządzeniu dziecka. To idealny sposób, by zarządzać odpowiednimi ograniczeniami, uzależnionymi odwieku dziecka. 

2. Wykorzystać aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Na platformie Android dostępne są aplikacje, które pozwalają rodzicom na śledzenie aktywności swoich dzieci i ograniczanie dostępu do nieodpowiednich treści. Przykłady to Family Link od Google czy Kaspersky Safe Kids

3. Rozmawiaj z dzieckiem. To rozwiązanie wykracza zdecydowanie poza kwestie technologiczne związane z systemem operacyjnym. Warto pamiętać, że nawet ścisła kontrola rodzicielska nie zastąpi rozmowy z dzieckiem. Warto dowiadywać się podczas codziennych konwersacji, co robi ono na swoim smartfonie i dlaczego pewne treści lub aplikacje mogą być nieodpowiednie. 

Jak wyglądają ustawienia bezpieczeństwa w iPhone’ach? 

Podobnie jak w przypadku Androida, w iOS istnieją opcje, które pozwalają na nakładanie ograniczeń treści i aplikacji. Oto kilka pomysłów: 

1. Wykorzystaj funkcje Kontroli Rodzicielskiej. Na iOS można skonfigurować m.in. ustawienia limitów czasu ekranu, blokowanie dostępu do nieodpowiednich aplikacji i śledzić aktywność dziecka. Czyli bardzo podobnie jak na smartfonach z Androidem 

2. Skorzystaj z trybu Dziecięcego na Ekranie To nowa funkcja w iOS, która umożliwia dostosowanie ustawień ekranu dla dziecka, dzięki czemu można kontrolować to, co dziecko widzi i robi na swoim urządzeniu. 

3. Powtórzę jeszcze raz: prowadź dialog z dzieckiem. Narzędzia mają swoje ograniczenia, nadmierna kontrola również. Rozmowa z dzieckiem pomoże zrozumieć, dlaczego musimy chronić siebie i bliskich przed ekspozycją na zagrożenia i jakie są konsekwencje nieodpowiednich działań w sieci. 

Siła dialogu i siła perswazji. Jakich argumentów używać? 

Podczas rozmów z dziećmi o korzystaniu z różnego rodzaju aplikacji, warto podkreślić znaczenie przestrzegania regulaminów i ograniczeń wiekowych. Wiek użytkownika ma wpływ na rodzaj dostępnych treści oraz poziom bezpieczeństwa. Przykłady popularnych aplikacji, które jednak posiadają ograniczenia wiekowe to np. Facebook, TikTok, Snapchat, Instagram czy Youtube – wszystkie wskazują na 13 lat. Zachęć dzieci do zrozumienia, dlaczego takie ograniczenia istnieją i jak pomagają w ochronie ich prywatności oraz bezpieczeństwa online. Zbadaj również, które z ww. aplikacji pozwalają na uruchomienie ich w trybie dziecięcym np. YouTube Kids czy Messenger Kids.  

Starajmy się przy wyborze ścieżki działania pamiętać o równowadze między kontrolą a dialogiem. 

Newsletter IT leaks

Dzielimy się inspiracjami i nowinkami z branży IT. Szanujemy Twój czas - obiecujemy nie spamować i wysyłać wiadomości raz na dwa miesiące.

[FM_form id="5"]